توسط نویسنده خوزستانی؛

تنگاره به گنیجنه گویش بندر ماهشهری‌ها پیوست

نویسنده خوزستانی لغت‌نامه گویش بندر ماهشهری‌ها را با عنوان «تنگاره» منتشر کرد.

به گزارش پایگاه خبری ماهشهر نیوز، ابراهیم قیصری با بیان اینکه مجموعه تنگاره در دو جلد منتشر شده است، اظهار کرد: این مجموعه توسط انتشارات نو نوشت موضوع زبان و فرهنگ مردم بندر ماهشهر را دستمایه خود قرار داده است.

قیصری با اشاره به مقدمه این مجموعه بیان کرد: در مقدمه به زبان ساده به معرفی لهجه و گفتار مردم بندر ماهشهر (بندرمعشور)، زادگاه دیرینه و قدیمی خود و ارتباط آن با زبان فارسی کلاسیک پرداختم.

نویسنده خوزستانی با توضیح اینکه در این مجموعه ترتیب الفبایی لغات، واژگان و اصطلاحات رایج در زبان مردم شهر در یکصد سال اخیر را گرد آوردی کردم، عنوان کرد: هر مدخل این فرهنگ و کتاب مرجع، به یک کلمه و واژه می‌پردازد و در سه بخش و گاهی بیشتر واژه آوانگاری شده و معنی فارسی آن را نوشتم و برای فهم بهتر، آن را در جمله‌ای محلی به کار برده و دوباره آن را آوانگاری کرده و معنی جمله را به فارسی نوشتم.

قیصری با تأکید بر ویژگی‌های دیگر مجموعه تنگاره تصریح کرد: در این میان به مناسبت در شرح کلمات به آداب و رسوم مردم بندر ماهشهر، بازی‌ها و سرگرمی‌ها، ترانه‌ها آوازها، مشاغل بومی، وقایع تاریخی و جغرافیای تاریخی شهر به گونه‌ای مبسوط پرداختم و کوشیدم تصویری روشن از بندر ماهشهر در صدسال دوران معاصر به مخاطب نشان دهم که امروزه کم‌کم رو به فراموشی می‌رود.

این پژوهشگر خوزستانی اضافه کرد: این کتاب برای عموم مردم شهر، حکم شناسنامه‌ای تاریخی دارد و در زمینه‌های علمی فرهنگی، مرجعی معتبر در حوزه «خوزستان شناسی» و «معشورشناسی» است و از همه مهم‌تر مرجعی برای نسل جوان تا از این طریق بتوانند گذشته نزدیک و زبان مادری خود را بشناسند.

https://niuz.ir/159235کپی شد!