ممنوعیت صید ماهی در خوزستان همزمان با فصل تخم‌ریزی آغاز شد

اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: صید ماهی در رودخانه‌ها و تالاب‌های خوزستان همزمان با فصل تکثیر و تخم‌ریزی ماهیان ممنوع شد.

در این اطلاعیه که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت به عموم مردم به ویژه صیادان و فروشندگان ماهی اعلام شده که هرگونه صید، حمل، عرضه و فروش ماهی رودخانه‌ای طبق مقررات حفاظت محیط زیست از ۲۰ اسفند جاری تا تاریخ صدور مجوز صید در سال۱۴۰۳ که مقارن با فصل تکثیر و تخم‌ریزی ماهیان است در همه منابع آبی شهرستان‌ها اعم از رودخانه، تالاب، دریاچه و آب بندهای طبیعی و… ممنوع اعلام می‌شود.

 

در این اطلاعیه از صیادان خواسته شده که به منظور حفظ ذخایر آبزیان و منابع طبیعی خدادادی در فصل ممنوعه از هرگونه فعالیت صید و صیادی خودداری کنند.

 

همچنین در این اطلاعیه ذکر شده است که با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال به منظور جلوگیری از خرید و فروش آبزیان توسط برخی افراد سودجو که با صید و فروش غیرقانونی جانوران وحشی مانند مار، مارماهی، لاک پشت و سمندر علاوه بر نابود کردن نسل این گونه جانواران، به دلیل وجود بیماری‌های مشترک انسان و حیوان که موجبات انتقال بیماری را به خصوص برای کودکان که علاقه زیادی به موجودات کوچک آبزی دارند را فراهم می‌سازد و سابقه تاریخی شیوع بیماری از انواع خزندگان و دوزیستان و انتشار ویروس از طریق هوا، دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی پرندگان و پستانداران، به هم‌ استانی‌ها اطلاع داده می‌شود به منظور حفظ نسل، پیشگیری از انتقال امراض و جلوگیری از قاچاق حیات وحش، از خرید هر یک از این گونه‌ها خودداری کنند.

 

شهروندان در صورت مشاهده تخلف آن را به شماره‌های ۱۵۴۰ یا ۷۱-۳۷۷۳۷۷۶۹ اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان و ادارات محیط زیست شهرستان‌ها گزارش کنند.

https://niuz.ir/159216کپی شد!