فرماندار: هیات دولت نحوه جبران خسارت آبگرفتگی‌ها در بندر ماهشهر را بررسی می‌کند

فرماندار شهرستان بندر ماهشهر با بیان اینکه برآوردهای خسارت وارده ناشی از آبگرفتگی ها در بندر ماهشهر در مراحل پایانی قرار دارد گفت: نحوه جبران بخش قابل توجهی از این خسارت ها، با پیگیری های استاندار خوزستان به‌زودی در هیات دولت بررسی خواهد شد.

فریدون بندری بیان کرد: ارزیابی خسارت‌های احتمالی آبگرفتگی در بندر امام (ره) و بندر ماهشهر با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان از همان روز حادثه آغاز و تا فردا سه شنبه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه بیشتر خسارت‌ها به وسایل منازل بوده گفت: به طور متوسط حدود ۲۰ سانتیمتر آب وارد برخی خانه‌ها شد که با آغاز عملیات تخلیه آب، ساختمان‌ها آسیب جدی ندیدند.

فرماندار شهرستان بندر ماهشهر افزود: تا کنون ارزیابی پنج هزار واحد مسکونی در سه منطقه بندر امام (ره) و ۲ منطقه ماهشهر به پایان رسیده و برای ۲ هزار واحد مسکونی از این تعداد اعلام خسارت شده که بیشتر به وسایل خانه‌ها آسیب وارد شده است.

بندری با بیان اینکه از بنیاد مسکن درخواست شد تا چهار منطقه دیگر در شهر بندر امام(ره) را ارزیابی کند اظهار کرد: برآورد خسارت تا فردا سه شنبه به پایان خواهد رسید و همان روز نیز صورت جلسه برآورد خسارت به هیات دولت ارسال می‌شود.

وی گفت: هیات دولت همچون حادثه آبگرفتگی سال ۹۹ به خانواده‌های آسیب دیده کمک بلاعوض و تسهیلات جبران خسارت پرداخت خواهد کرد.

به گفته فرماندار شهرستان بندر ماهشهر، همچنین از هفته گذشته قرارگاه شست و شوی فرش خانه‌هایی که دچار آبگرفتگی شدند راه‌اندازی شده و بعد از این اقدام قرارگاه تعمیر پمپ و یخچال نیز برپا خواهد شد.

بندری ادامه داد: یخچال و پمپ آب بیشترین وسایل منزلی بودند که بر اثر آبگرفتگی آسیب دیده اند.

فرماندار بندر ماهشهر ادامه داد: مطالعات طرح دفع آب‌های سطحی این شهرستان توسط دانشگاه شهید چمران اهواز انجام شده و ضروری است که شهرداری هر چه سریعتر این طرح را عملیاتی کند.

وی ادامه داد: اگر اقدامات پیشگیرانه آبگرفتگی سال ۹۹ در این شهرستان نبود قطعا وضعیت بسیار بدتر بود اما در آبگرفتگی اخیر طی مدت ۴۸ ساعت تخلیه روان آب‌ها از مناطق این شهرستان انجام شد.

بندری گفت: یک کانال انحرافی کشاورزی که بین رودخانه “جراحی” و “خور منصوری” این شهرستان قرار دارد لایروبی و حجم زیادی از آبگرفتگی اخیر در این کانال جمع آوری شد.

فرماندار شهرستان بندر ماهشهر اظهار کرد: از آب ذخیره شده در این کانال برای پرورش آبزیان و پرندگان مهاجر استفاده می‌شود.

https://niuz.ir/158937کپی شد!